Words of Wisdom:

"Herat is beating every moment, its mean we still have a time to be good." - Pras42

My Seven Wonders of the World

  • Date Submitted: 04/07/2010 11:16 AM
  • Flesch-Kincaid Score: 30.2 
  • Words: 1784
  • Essay Grade: no grades
  • Report this Essay
Sedem divov sveta
(esej)

Čo je zvláštne na čísle sedem? Už mnoho atických národov pokladalo sedmičku za veľmi zvláštne číslo.   Štvorka bola číslom riadenia nebies   a číslo tri označovalo základ života, teda troch ľudí – otec, matka, dieťa. Sedmičkou teda rozumeli súčet týchto dvoch čísel. Nielen matematici ako Pytagoras, ktorý tomuto súčtu dvoch čísel pripisoval zvláštny význam, ale i filozofi a starí židia. V Knihe kníh stojí, že Boh stvoril svet za šesť dní a v sobotu, na siedmi deň odpočíval. Keď Mojžiš žiadal, aby sa tento deň svätil, stala sa sedmička pre židov posvätná   a neskôr, keď prevzali Starý zákon, tajomnú moc jej začali pripisovať i kresťania.   Gréci vyberali každoročne sedem najlepších tragédov i komikov, starí Rimania zas uctievali sedem starých mudrcov, na siedmich pahorkoch postavili Rím, katolíci v nej vidia sedem hriechov a sedem sviatostí. I v rozprávkach sa s ňou stretávame, Snehulienka bývala u siedmych trpaslíkoch, princezné žili v zámkoch za siedmymi horami a aj hlúpy Jano zabil jednou ranou sedem múch. Divov sveta máme tiež sedem..

Divov je na našej zemi nespočetne, nielen sedem. Pod divom sa totiž dá rozumieť nielen jedinec človeka, lepšie povediac normám vymykajúci sa jedinec,   vyčíňanie matky prírody, ale i majestátne  stavby z kameňa či železa. V tejto práci sa zameriavam práve na tieto stavby.
Vytvorila som si vlastnú stupnicu siedmych divov sveta, zoradenú podľa taktiež vlastnej stupnice majestátnosti.

  1. Eiffelova veža
Eiffelova veža je vysoká 312 metrov, so všetkými anténami sa jej výška predlžuje o 12 metrov. Skladá sa z 2 500 000 kusov nitov a pre zmontovanie bolo potrebných 7 000 000 dier pre nitove spoje. Jej celková váha sa pohybuje okolo 10 100 ton, z čoho len jej železná inštrukcia váži 7 300 ton.
Keď sa v roku 1832 narodil Gustav Eiffel, ešte netušil, že si ho svet bude pamätať ako veľmi nadaného projektanta, inžiniera a stavbára. Potom jeho úspešnom dokončení štúdia sa púšťa do projektov ako most...

Comments

Express your owns thoughts and ideas on this essay by writing a grade and/or critique.

  1. No comments